Орган за регулиране на баланса на часовника

Махало за автоматични часовници

Махалото е механичен елемент, който се използва за регулиране на работата на механични часовници или часовници . То се използва, за да придаде на механизма редовна и постоянна периодичност.

Това е вид балансиращо колело, в което се използва спирална пружина вместо космена пружина.

Балансовото колело е механична част, която служи за основа на механизма на часовника.

Балансовото колело е механична част, която служи като основа за движението на часовника. То регулира скоростта, с която се освобождава енергия от главната пружина.

То се състои от централно цилиндрично стебло, известно като нипел, към което са свързани две рамена, по едно от всяка страна. Джантата на това колело има извити рамена, в чиито краища има регулируеми тежести, наречени винтчета за време, така че да може да се настрои да трепти с постоянна честота. Тази честота определя колко бързо или бавно часовникът тиктака и отчита времето.

С течение на времето методите за производство се усъвършенстват и вече има по-сложни варианти на дизайна, които отговарят на нуждите на тези, които предпочитат нещо различно от старите кръгли колела с прави спици.

Движещата се част на балансиращото колело на часовника се нарича котва

Движещата се част на балансиращото колело на часовника се нарича котва. Това е механична част, която освен формата си носи това име и защото е прикрепена към балансиращото колело и се колебае при всяко тиктакане. Тя е малка част, но е от съществено значение за гарантиране на точността на времето, като осигурява движение и равномерност.

Основно заглавие : Часовникарство

Часовникарството е професия, която изисква експертни познания на хора, способни да изработват и ремонтират часовници. Часовникарите трябва да са висококвалифицирани в изкуството и науката за функционирането на часовниците, тъй като участват във всички аспекти на изработването на часовници.

Часовникарите изработват и ремонтират часовници, които представляват малки механични устройства, показващи времето чрез изобразяване на часовете, минутите и секундите върху циферблат или циферблат[1]. Те също така се грижат за правилното функциониране на всички части, за да гарантират, че часовникът работи, когато е необходимо. Първите часовникари са били наричани хоролози (от латинското “horologium”, което означава “инструмент за отчитане на времето”), но днес използваме термина “часовникар” за обозначаване на тези, които си изкарват прехраната с изработване и сглобяване на часовници.

Балансът действа в противовес на силата на пружината на цилиндъра.

  • Колелото на баланса действа в противовес на силата на цилиндричната пружина.

  • Това е изработено от сплав от силиций и бронз и инерцията му се регулира с два винта в края на раменете му. Точно както нервната система на тялото ви зависи от мозъка, който я контролира, балансиращото колело изпълнява съществена функция за часовника: регулира движението. С други думи, то се върти напред-назад с точно определен брой цикли на час – наречени честота – и определя колко бързо или бавно тече времето. Съществуват два вида везни: везни с твърда маса и везни с подвижна маса. Везните с твърда маса имат постоянна маса, докато везните с подвижна маса ви позволяват да регулирате теглото им с помощта на една или повече плъзгащи се тежести. В зависимост от модела, който сте избрали, вашият часовник може да бъде оборудван и с малък кух цилиндър, който се върти заедно с този елемент; този цилиндър служи като механизъм за регулиране за допълнително регулиране на честотата (известен също като фина настройка).

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *